کف قیمت حدود ۶,۰۰۰ دلاری بیت کوین در سال ۲۰۱۸ برای عموم افراد پذیرفته شده است؛ و حالا چالش پیش روی سرمایه‌گذاران و تریدرها تشخیص نشانه‌های اولیه حرکت صعودی بیت کوین است.

بر اساس تئوری تکنیکال، تغییر روند نزولی به صعودی زمانی رخ می‌دهد که «الگوی سقف‌های پایین‌تر» دیگر تشکیل نشود.

توضیح مترجم: منظور از الگوی سقف‌های پایین‌تر شکلی مشابه زیر است:

چه زمانی بیت کوین وارد روند صعودی بلند مدت می‌شود؟

بنابراین بیت کوین برای این که از این روند خارج شود باید رکورد قیمت ۷,۴۰۰ دلار ماه سپتامبر را بشکند، در آن موقع می‌توانیم بگوییم که بیت کوین از بازار خرسی (نزولی) خارج شده است.

پس با در نظر گرفتن قیمت فعلی ۶,۴۰۰ دلاری بیت کوین بر اساس قیمت لحظه‌ای سایت ارز دیجیتال، برای خروج از روند نزولی باید ۱۶ درصد رشد قیمت را شاهد باشیم. اگر چنین اتفاقی رخ دهد می‌توانیم بگوییم بازار گاوی (صعودی) بر بازار خرسی (نزولی) پیروز شده است.

با این حال تریدر‌ها همیشه دنبال یک الگوی فرضی در نمودار هستند که آن‌ها را قادر سازد تا از یک بازار صعودی به سود خوبی برسند.

در مورد بیت کوین، با در نظر گرفتن نمودار سه روزه – که در آن هر کندل نشان دهنده تحرکات قیمت، طی ۷۲ ساعت است – اگر قیمت بیت کوین بتواند از مقاومت موجود در میانگین متحرک ساده ۵۰ (SMA 50)، عبور کند می‌توانیم شاهد روند صعودی در بازار باشیم.

در زمان نگارش این مقاله، قیمت بیت کوین در صرافی کوین‌ بیس ۶,۴۲۰ دلار معامله می‌شود که نسبت به روز گذشته نیم درصد کاهش قیمت داشته است.

چه زمانی بیت کوین وارد روند صعودی بلند مدت می‌شود؟

همانطور که در تصویر سمت راست می‌بینید، طی بازه زمانی اکتبر سال ۲۰۱۵ تا دسامبر ۲۰۱۷ که روند کلی بیت کوین صعودی بوده است، میانگین متحرک ساده پنجاه (SMA 50) به عنوان یک حمایت قدرتمند و نقطه خرید قرار دارد.

اما همانطور که در تصویر سمت چپ می‌بینید این حمایت در خط روند SMA از فوریه‌ی ۲۰۱۸ تبدیل به مقاومت (Resistance) شده و این مقاومت تا به امروز برقرار است.

لازم به ذکر است که قیمت سقف پایین‌تر قبلی که ۷۴۰۰ دلار بود، در SMA تشکیل شد و بنابراین در صورت شکسته شدن این مقاومت می‌توانیم آن را به عنوان نشانه روند صعودی در نظر بگیریم.

گفتی است که عبور از میانگین متحرک ساده ۵۰ قبلی که در جولای امسال شاهد آن بودیم یک نوع تله گاوی بود.

یکی از دلایلی که بیت کوین در ماه‌های اخیر نتوانست از روند نزولی خارج شوند رد پذیرش صندوق بازار بورس (ETF) برای بیت کوین توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) بوده است.

با توجه به تاثیرگذاری خبرهای منفی در بازار، بعید است که قیمت بیت کوین این بار در تله گاوی بیافتد.

جمع‌بندی

  • تا زمانی که بیت کوین در قیمت زیر ۶,۶۴۲ دلار معامله می‌شود، روند نزولی باقی خواهد ماند.
  • با شکسته شدن مقاومت ۶,۶۴۲ دلار بیت کوین روند صعودی می‌تواند آغاز شود.
  • حرکت به بالای قیمت ۷,۴۰۰ دلار (بالاترین قیمت در ماه سپتامبر) می‌تواند سیگنالی از تایید حرکت صعودی باشد.
منبع:coindesk

عناوین مرتبط